Porady

Jak zrobić ruchome żaluzje drewniane ogrodowe?

To uniwersalny i coraz częściej wybierany produkt, który można zamontować zarówno na tarasie czy werandzie, jak i w miejscach użytkowych, takich jak np. waty garażowe. Stosując żaluzje drewniane ogrodowe, da się całkowicie zasłonić daną przestrzeń, zamykając dostęp światła. Uzyskasz dzięki nim pełną prywatność, a Twoja posiadłość będzie się doskonale prezentować. Jeżeli chcesz samodzielnie złożyć ten niezwykle praktyczny element wystroju, lecz masz jeszcze pewne wątpliwości, to stworzyliśmy dla Ciebie instrukcję, z której dowiesz się, jak zrobić ruchome deseczki – żaluzje ogrodowe spełniające Twoje wymagania.

Składanie drewnianych żaluzji ogrodowych krok po kroku

Podstawa to plan. Zaopatrz się w następujące wyposażenie:

  • kantówki,

  • deseczki,

  • impregnat,

  • listwy aluminiowe,

  • wkręty inox,

  • wkręty na podpórki,

  • wkręty ciesielskie.

Uprzednie przygotowanie dokładnego projektu jest w tym przypadku koniecznością. Uwzględnij wymiary powierzchni, którą planujesz zasłonić. Zwróć uwagę na to, że tworząc plan, nie określisz dokładnej wysokości – będzie to możliwe dopiero po dobraniu konkretnej liczby deseczek. Ustal również liczbę otworów, które trzeba zrobić w każdej ruchomej drewnianej żaluzji ogrodowej.

Jak zrobić ruchome deseczki?

Po wycięciu elementów należy zabrać się za wykonanie ruchomych deseczek. Oznacz środek oraz miejsce na otwór na każdej z nich. Wywierć otwory i wkręć w nie wkręty na podpórki, mniej więcej do wysokości gwintu. Następnie usztywnij drewniane żaluzje ogrodowe w pozycji poziomej i za pomocą szlifierki kątowej odetnij oraz wyszlifuj końcówki wkrętów.

Rama

Wyznacz środek na kantówce poziomej i pionowej. W kantówce pionowej muszą się również znaleźć miejsca na kołki. Następnie powinno się zrobić w niej otwory na deseczki.

Regulacja listew

Płaskownik ułatwi Ci właściwe rozmieszczenie otworów w deskach, tak aby pasowały do tych w kantówkach. Do jego zamontowania użyj wkrętów INOX. Otwory wywiercone w płaskowniku powinny zostać następnie sfazowane. Aby skutecznie zrobić ostatnią kantówkę w powstających żaluzjach, ustaw ramę poziomo, tak aby listwy miały podparcie. Na końcowym etapie połącz ze sobą obydwie ramy za pomocą wkrętów ciesielskich i przymocuj ostatnią z listew do ogrodowych ruchomych deseczek drewnianych.

Zrób to sam!

Własnoręczne wykonanie poszczególnych elementów zestawu jest co prawda czasochłonne, jednak w porównaniu z zakupem gotowych produktów to rozwiązanie znacznie tańsze. Dlaczego jeszcze warto się na nie zdecydować? Otóż ruchome drewniane żaluzje ogrodowe są odporne na wchłanianie ciepła, a do tego świetnie się prezentują i są wyrobem ekologicznym. Szeroki wachlarz ich zastosowań sprawia, że nadają się również do montowania na balkonach i pozwala zrobić pełną zabudowę, np. w altanie.

Zadbaj o swoje żaluzje

Pamiętaj, że drewno jest materiałem naturalnym, o który należy odpowiednio dbać, stosując przeznaczone do tego środki. Regularna pielęgnacja i impregnacja za pomocą odpowiednich preparatorów konserwujących wpłynie pozytywnie na trwałość Twoich ruchomych żaluzji ogrodowych drewnianych.

Dodaj komentarz