Porady

Jak impregnować drewno konstrukcyjne?

Nawet najlepszej jakości surowiec traci na jakości na skutek długotrwałego kontaktu z wodą. Z powodu oddziaływania wilgoci jest ponadto narażony na zniszczenia powodowane przez insekty, takie jak np. korniki oraz przez różnego rodzaju grzyby. Już w czasach starożytnych używano m.in. olejów roślinnych, aby przy ich pomocy utrwalić strukturę materiału. Zastanawiasz się, czym i jak impregnować drewno konstrukcyjne?

Istnieją rozmaite metody wykorzystywane w przypadku rozmaitych gatunków surowca, więc dobrze zapoznać się z każdą z nich. Jeżeli masz w planie postawienie drewnianego obiektu, z tego artykułu dowiesz się więcej na temat jego impregnacji.

Metoda ręczna

Chcąc zakonserwować niewielką konstrukcję, taką jak choćby płot na działce, można rozważyć tradycyjną metodę polegającą na manualnym nakładaniu preparatów do konserwacji. Są one dostępne w różnych wersjach – wybór wariantu w sprayu bądź w postaci ciekłej zależy głównie od Twoich indywidualnych preferencji, podobnie jak to, jakich narzędzi użyjesz do aplikacji.

Jeśli chodzi zaś o impregnację drewna konstrukcyjnego używanego do budowy większych obiektów, np. domu mieszkalnego, konieczne jest stosowanie specjalistycznego sprzętu i nowoczesnych technik.

Metoda zanurzeniowa

Zanurzenie surowca w uprzednio przygotowanym preparacie solnym sprawia, że wchłania się on przez pewien czas (przynajmniej 30 minut). Używa się w tym celu specjalnych wanien do zanurzeniowej impregnacji drewna konstrukcyjnego. Metoda ta jest stosunkowo łatwa i da się ją zastosować bez użycia specjalistycznego sprzętu. Impregnacja powierzchniowa drewna konstrukcyjnego zabezpiecza również drewno przeciwpożarowo dzięki pokryciu powierzchni drewna solami.

Impregnacja ciśnieniowa

Poszukując odpowiedzi na pytanie, czym i jak najskuteczniej impregnować drewno konstrukcyjne, można stwierdzić, że wykorzystanie autoklawu jest właśnie takim rozwiązaniem. Co za tym idzie, wiąże się ono również z największymi kosztami. Dzięki zmianie warunków ciśnienia i poprzez wchłonięcie przez surowiec środków chemicznych zawartych w impregnacie zostaje on znacząco wzmocniony. Preparat dostaje się w tym przypadku głęboko do struktury materiału, co przekłada się na trwałość uzyskanych efektów.

Impregnacja sprawia, że drewno konstrukcyjne zmienia kolor. Trzeba jednak zaznaczyć, że na rynku dostępne są także preparaty bezbarwne. Modyfikacja barwy pozwala odróżnić surowiec potraktowany impregnatem od tego niezaimpregnowanego. Środki, które zostały zastosowane przy użyciu tańszych metod, mogą być wypłukiwane przez deszcz. W związku z tym należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drewna konstrukcyjnego – nie wystarczy go tylko raz impregnować.

Impregnuj tylko dobrej jakości drewno

Zbyt duża wilgoć oraz znajdujące się wewnątrz owady i grzyby wykluczają surowiec, który ma być poddany impregnacji. Również elementy takie jak kurz, brud bądź zaschnięta farba muszą zostać prędzej usunięte. Szorstką powierzchnię należy wygładzić. Drewno konstrukcyjne dałoby się co prawda pozbawić wilgoci, jednakże nie ma to większego sensu i z reguły impregnuje się surowiec, którego wilgotność wynosi mniej więcej 18-20%.

Postaw na właściwy impregnat

Wybór rodzaju impregnatu zależy od użytkowania drewna - na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczeń.

Zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy dany produkt nadaje się do użytku zewnętrznego. Oprócz ochrony przed grzybami, owadami i wilgocią środek impregnować i zabezpieczać materiał konstrukcyjny również przed szkodliwym działaniem promieni UV. Pamiętaj również, że rodzaj impregnatu musi być dopasowany do gatunku surowca.

Podsumowując, sposób konserwacji drewna powinien być dobierany indywidualnie w zależności od jego rodzaju i warunków, które będą na nie oddziaływały. Skutecznie impregnować można zarówno samodzielnie, jak i zlecając prace specjalistycznym firmom zajmującym się tego rodzaju usługami. Zawsze warto i należy konserwować materiał konstrukcyjny, aby go zabezpieczyć przed niszczeniem.

Dodaj komentarz