Właściwe zagospodarowanie działki lub ogrodu pozwoli stworzyć miejsce, w którym będzie się przyjemnie spędzać czas. Dużą popularnością cieszą się pergole drewniane. To element małej architektury, który pełni zarówno funkcję ozdobną, jak i użytkową. Specjalna, ażurowa konstrukcja umożliwia roślinom pięcie się po niej, dzięki czemu staną się jeszcze bardziej wyeksponowane. Pokryta bujną roślinnością pergola daje doskonałe schronienie przed słońcem lub deszczem. Jeśli ma odpowiednią wielkość, można wewnątrz niej umieścić ławkę, a nawet stolik z krzesłami. Dodanie ciekawego oświetlenia pozwoli uzyskać niesamowity efekt wizualny także po zachodzie słońca. W sklepach można kupić małe pergole drewniane, które wystarczy złożyć i odpowiednio zamocować.
Czego potrzeba do zbudowania pergoli drewnianej?
Przed rozpoczęciem prac należy skompletować podstawowe narzędzia. Dobrze wyposażyć się we wkrętarkę i metalowe wkręty, wiertarkę, poziomicę oraz pędzle. Poszczególne części można też łączyć na ścisk stolarski. Najważniejsze będą jednak elementy drewniane w postaci słupków i listewek. Wybór rodzaju drewna nie powinien zależeć wyłącznie od kolorystki. Warto zapoznać się także z innymi parametrami tego surowca, aby stworzyć wytrzymałą konstrukcję. Drewno będzie prawdopodobnie wymagać oszlifowania. Można to zrobić ręcznie, za pomocą papieru ściernego, ale szybciej i prościej będzie użyć szlifierki kątowej. Drewniane pergole do ogrodu muszą być odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, wilgoć, niska lub wysoka temperatura, sprzyjających pojawianiu się grzybów pleśni oraz niszczeniu drewna. Materiał ten wymaga odpowiedniego zaimpregnowania, aby służyć latami w takich warunkach. Należy również zadbać o właściwe preparaty gruntujące, aby jak najlepiej przygotować podłoże przed rozpoczęciem pracy.
Jak zbudować pergolę drewnianą – krok po kroku
Przed przystąpieniem do budowy powinno się zabezpieczyć wszystkie drewniane elementy za pomocą służących do tego substancji, używając pędzla. Impregnat ochronny wzmocni strukturę drewna. Następnie deski warto pokryć warstwą nawierzchniową, chroniącą przed działaniem wilgoci oraz promieni słonecznych. Montaż zaczynamy od przygotowania gruntu. Elementów konstrukcji nie wolno umieszczać bezpośrednio na ziemi. Należy zatem skorzystać z metalowych kotew, jednakowo wypoziomowanych po osadzeniu, lub płaskowników mocujących do fundamentów. Główne słupki pionowe stawia się parami, równolegle do siebie, w identycznej odległości. Następnie łączy się je poziomymi belkami. To na nich opiera się cała konstrukcja. Na koniec tworzy się ścianki i daszek, używając do tego listew. Najlepiej układać je w ażurowy wzór, dzięki któremu roślinom będzie łatwiej piąć się w górę, pokrywając cały obiekt. Jeśli jednak nie chcemy zasłaniać pergoli kwiatami, wówczas powinno się zachować mniejsze odstępy między listwami, zapewniając ochronę przed wiatrem.
Pergola ogrodowa na kwiaty – jakie wybrać rośliny?
Ostatni etap prac to dekorowanie, gdzie panuje pełna dowolność. Nie muszą to być rośliny, choć pierwotne zastosowanie pergoli, znanych już od średniowiecza, to właśnie bycie podporą dla pnączy. Najczęściej wybierane są rośliny o dekoracyjnych liściach, takie jak np. kokornak wielkolistny, winnik tojadowaty, winobluszcz Henry'ego lub miesięcznik dahurski. Popularne są również kwiaty o ładnym zapachu, jak groszek pachnący, a także pnącza wytwarzające jadalne owoce.
Trzeba jednak brać pod uwagę ciężar danej rośliny. Niektóre z nich można posadzić jedynie na odpowiednio przystosowanych pergolach, które wytrzymają ich wagę. Oczywiście, wybór należy ograniczyć do pnączy, które nadają się do hodowli w naszej strefie klimatycznej. Niezależnie od tego, czy chcemy pokryć konstrukcję roślinami, czy udekorować ją w inny sposób, budowa pergoli to przedsięwzięcie, które należy dobrze przemyśleć. Właściwie wykonany obiekt będzie służył latami, zachwycając swoim wyglądem i zapewniając doskonałe miejsce do relaksu.