Porady

Skrzynie i donice drewniane w stylu rustykalnym

Ogród przy domu to wspaniałe miejsce do odpoczynku. Dzięki niemu nie trzeba wyjeżdżać daleko za miasto, by móc napawać się pięknym widokiem zieleni, delektować się śpiewem ptaków, czy po prostu zaznawać relaksu w przyjemnym zaciszu. Coraz większą popularnością cieszą się strefy utrzymane w stylu rustykalnym. W takich miejscach idealnie sprawdzają się kwietniki ogrodowe drewniane czy specjalne skrzynie. Sprawdź, jak możesz łatwo wnieść do swojej zielonej enklawy nutkę swojskiego klimatu, dzięki produktom dostępnym na stronie Artimbo.

Powiew wsi nawet w miejskim ogrodzie​

Styl rustykalny polega na estetycznym nawiązywaniu do motywów wiejskich. Jest to próba odtworzenia pozamiejskiej sielankowości, spokoju, odwołania do przyrody i dawnych czasów, kiedy współczesne technologie nie wypierały wszystkiego tego, co zrodziła Ziemia.

Dlatego w rustykalnych ogrodach główną rolę odgrywają rośliny. Powinno ich być dużo. Im więcej, tym lepiej. Idealnie, kiedy tworzą one różnobarwne mozaiki przypominające wyglądem prawdziwą wiejską łąkę. Wszystkie dodatki w tego typu strefach powinny być naturalne. Należy unikać tworzyw sztucznych i nowoczesnych ozdób. Sprawdzą się za to rustykalne donice z drewna.

Jakie drewniane donice wybrać?

Możliwości wyboru są naprawdę szerokie. Najważniejsze, aby kierować się swoimi preferencjami. Ogród powinien być piękny przede wszystkim dla jego użytkowników. Warto jednak uwzględnić kolorystykę. Świetnie, gdy kolor i odcień drewna będzie współgrał z barwami pozostałych elementów jak np. altany czy domu. Jakie donice drewniane wybrać, by stanowiły one atrakcyjny dodatek do naszej zielonej enklawy?

Donice drewniane z kratką

W ostatnich latach olbrzymią popularnością cieszą się donice drewniane z kratką, czyli tzw. pergolą. Mogą one być montowane w dowolnych miejscach. Dobrze prezentują się przy domu, w strefie, w której podejmowani są goście, przy altankach i wiatach, ale także mogą stać swobodnie w każdym innym miejscu ogrodu.

70043G2-Donica-drewniana-Denis-z-kratka-125_0

Tego typu drewniane kwietniki wyglądają wspaniale, kiedy po charakterystycznej kratce pną się różnego rodzaju rośliny (może to być np. winogron, bluszcz czy wiele innych gatunków). Ozdoby takie idealnie podkreślają naturalny charakter ogrodu i wprowadzają „swojski” klimat. W miejscach z takimi dekoracjami świetnie się odpoczywa.

Tradycyjne modele donic

Oprócz wersji z pergolami można postawić na standardowe kwadratowe lub prostokątne donice z drewna rustykalne. Są one mniej eleganckie, ale dzięki swojemu minimalizmowi estetycznemu świetnie podkreślają wiejski wygląd zielonej strefy przydomowego odpoczynku. Dobry efekt osiągniesz, gdy zastosujesz zarówno warianty z kratką, jak i proste ich odpowiedniki.

Kwietniki okrągłe

Warto przemyśleć też zakup donic okrągłych. Estetycznie prezentują się modele wykonane z jasnego drewna z czarnymi metalowymi obejmami, które stanowią dodatkowy element dekoracyjny. Przypominają nieco swoim wyglądem beczki.

Spróbuj swoich sił

Osoby, którym zależy na osiągnięciu możliwie maksymalnego poczucia „swojskości”, powinny rozważyć również samodzielne wykonanie drewnianych donic z pergolą na wzór kratki. Nie jest to skomplikowana praca, a jej efekt przynosi olbrzymią przyjemność. Nawet kiedy wyrób nie wyjdzie idealnie tak, jak sobie to zaplanowaliśmy, nie musi to być minus. Przeciwnie, w wielu przypadkach będzie to dodatkowy atut, który podkreśli własnoręczne wykonanie, co jeszcze lepiej wpisze się w klimat „swojskiego” otoczenia. Niedociągnięcia techniczne będą tu atutem, a nie wadą.

Drewniana skrzynia ogrodowa

Kolejnym świetnym rustykalnym dodatkiem do zielonej strefy są drewniane skrzynie ogrodowe. Pełnią one zarówno funkcje estetyczne, jak i praktyczne. Nie tylko ładnie komponują się one z naturalnym krajobrazem wiejskich motywów, ale mogą być też wykorzystywane jako skrytki na narzędzia czy inne przedmioty wykorzystywane w przydomowej strefie relaksu jak np. rozpałka do grilla itp.

70043OT-Donica-drewniana-Denis-kolor-Teak-126_1.jpg

Dobrze spisze się skrzynia ogrodowa drewniana z siedziskiem. Można ją przenosić, ustawiać np. przy ognisku czy pod altaną. Wybierać można między wieloma modelami. Dostępne są wersje proste lub wyposażone w atrakcyjne wizualnie oparcia na plecy czy ciekawe metalowe ozdoby stanowiące np. efekt pracy tzw. kowalstwa artystycznego.

Dodaj komentarz