Porady

Jak ochronić drewnianą altanę przed zimą?

Drewno jest bardzo wdzięcznym materiałem. Pozwala na stworzenie wielu użytecznych przedmiotów i budowli, choćby takich jak altana ogrodowa. Trzeba pamiętać, że drewno wymaga również troski. Altana stojąca przez cały rok pod gołym niebem będzie nam służyć przez długie lata, o ile o nią zadbamy. Tym razem powiemy, jak powinna wyglądać skuteczna impregnacja altany ogrodowej w porze zimowej.

Plandeka na altanę – dobre zabezpieczenie ale

Ochrona altany przed zimą powinna nas zająć już jesienią. Jednym ze sposobów na osłonięcie drewnianej konstrukcji przed śniegiem i mrozem jest staranne zabezpieczenie jej przy użyciu plandeki. Dobrze rozejrzeć się za nią jeszcze w październiku. Postaw na wyrób z polietylenu lub z polichlorku winylu. W przypadku altanek sprawdzają się bardzo wytrzymałe plandeki PVC 650g/m2. Wysokiej jakości wyrób wiąże się z wydatkiem, ale mamy pewność, że będziemy po niego sięgać co roku przez wiele kolejnych sezonów.

Impregnacja drewna – walka z wilgocią

W gruncie rzeczy ani deszcz, ani śnieg nie są w tym kontekście bezwzględnymi zabójcami, ale tylko wtedy gdy działają na drewno przez krótki czas. Po kilku sezonach są w stanie osłabić drewniane konstrukcje. Jeśli zdecydujemy się na zakup gotowej altany, najpewniej trafimy na fabrycznie zaimpregnowany egzemplarz. To powinno wystarczyć na kilka lat. Najlepszą ochronę altany przed zimą zapewnimy jednak wtedy, gdy co roku samodzielnie pokryjemy jej konstrukcję impregnatem do drewna.

Wilgoć – dlaczego jest groźna?

Jak już wspomnieliśmy, to nie woda sama w sobie jest problemem. Problemem jest wilgoć, która swobodnie wnika w liczne szczeliny belek naszej altany. Zimą niemal na pewno zamarznie, a co za tym idzie, osłabi elementy konstrukcyjne i sprawi, że grzyby i szkodniki będą mieć doskonałe warunki do życia. Nawiasem mówiąc, niezbyt estetyczne szczeliny to także działanie zamarzającej wody. Impregnacja altany przed zimą pomoże nam zaradzić podobnym komplikacjom.

Jaki impregnat wybrać?

Sklepy pełne są najróżniejszych impregnatów. Które z nich rzeczywiście warte są uwagi? Nie zamierzamy typować wyrobów konkretnych producentów, ale podpowiemy, że godnymi zaufania są impregnaty powłokotwórcze. Ich receptura pozwala stworzyć powłokę, stanowiącą konkretną barierę mechaniczną. Zazwyczaj są to środki o strukturze woskowej. Cechuje je nie tylko wodoodporność, ale również zdolność poprawiania estetyki. Altana pokryta woskiem nabierze miłego dla oka matowego odcieniu. Twoja ogrodowa konstrukcja ma szansę znów wyglądać świeżo, nawet jeśli zdobi ogród od wielu lat.

Czym zabezpieczyć drewno w ziemi?

Zaimpregnowane i oplandekowane drewno możemy uznać za dobrze chronione. A co z elementami konstrukcyjnymi zakotwiczonymi w ziemi? Często są one osadzone w metalowych osłonach, co z pewnością ograniczy bezpośredni kontakt z glebą. W innym wypadku polecane są preparaty na bazie smól drzewnych i oleju lnianego. Taka mieszanina skutecznie uniemożliwia wchodzenie drewna w reakcję z wilgocią, której przecież pod ziemią nie brakuje.

Dodaj komentarz