Porady

Które rośliny sprawdzą się na twoim tarasie

Szczęśliwcy, którzy posiadają taras, często stają przed dylematem dotyczącym tego, jak go zagospodarować, aby stał się pięknym i zachęcającym do relaksu miejscem. Poza wyborem mebli wypoczynkowych istotnym elementem aranżacji są na pewno rośliny, dzięki którym tuż za drzwiami mieszkania można stworzyć prawdziwą enklawę zieleni i spokoju. Sprawdźmy więc, co warto posadzić na tarasie, aby zachwycał urodą i funkcjonalnością.

Jak wybierać rośliny w donicach na taras?

Każdy, kto choć raz odwiedził dobrze zaopatrzony sklep ogrodniczy wie, że wybór prezentowanych tam drzewek, krzewów i kwiatów naprawdę potrafi zaskoczyć. Oferta zazwyczaj obejmuje nie tylko zieleń przeznaczoną do ogrodu, ale również rośliny do donic na taras lub balkon, które sprawią, że miejsca te będą przyciągać wzrok i wzbudzać podziw sąsiadów. Szukając odpowiednich egzemplarzy, należy pamiętać o tym, że aby zapewnić im najlepsze warunki rozwoju, trzeba uwzględnić ich wymagania i kupić takie rośliny, które będą miały odpowiednią ilość światła w miejscu przeznaczenia. Dlatego przed ostatecznym wyborem ważne jest, aby dokładnie zorientować się, jak usytuowany względem stron świata jest nasz taras i czy nie jest przesłonięty innymi budynkami lub drzewami. Wtedy można już swobodnie oddać się zakupom i w zależności od potrzeb wybierać spośród kwiatów na tarasy słoneczne lub roślin cieniolubnych.

Kwiaty doniczkowe na taras zacieniony

Nie każdy może cieszyć się tarasem, na którym przez wiele godzin jest słonecznie, jednak nie zawsze jest to wadą. Bywa, że w letnie upalne dni takie zacienione miejsce jest prawdziwym wybawieniem dla zmęczonych słońcem domowników. Jeśli dodatkowo znajdują się tam efektowne rośliny, wypoczynek jest jeszcze lepszy. Cieniolubne kwiaty na taras w donicach to wbrew pozorom cała masa przepięknie kwitnących roślin, które doskonale czują się w słabo nasłonecznionych miejscach. Są wśród nich bardzo popularne charakteryzujące się dużymi mięsistymi kwiatami begonie, subtelne zachwycające urodą fuksje czy kolorowe niecierpki. Dobrym pomysłem na północny lub wschodni taras są też nadające się do donicy rośliny pnące (bluszcz pospolity, wiciokrzew, winobluszcz) oraz ozdobne krzewy takie jak cisy, choiny kanadyjskie czy bukszpan.

Kwiaty na taras słoneczny

Wybierając kwiaty doniczkowe na słoneczne tarasy i balkony, trzeba szczególnie pamiętać o regularnym podlewaniu, w przeciwnym razie zieleń może nie przetrwać w przesuszonej ziemi. Rośliny na taras do donicy ustawionej w nasłonecznionym miejscu to m.in. od lat uwielbiane pelargonie, zachwycające kaskadowo spływającymi kwiatami surfinie, przypominające małe gerbery gazanie lśniące dekoracyjne werbeny, czy urzekające kolorami lobelie. Jeśli chodzi o krzewy, sprawdzą się tu zielone przez cały rok jałowce, czy efektowne przyciągające wzrok dużymi kwiatami hortensje. Wśród roślin w donicach rosnących na południowym lub zachodnim tarasie nie powinno też zabraknąć pnączy, które wspinając się po drewnianej pergoli, stworzą doskonałą zasłonę przed intensywnym słońcem. Te, które lubią słoneczne miejsca to m.in. powszechnie znany wydzielający niesamowity aromat groszek pachnący, nasturcja, męczennica czy powojnik tangucki.

Jeśli już wybraliśmy kwiaty i rośliny na nasz taras, czas zadbać o odpowiednie donice, które zapewnią im najlepsze warunki do intensywnego kwitnięcia i bujnego wzrostu. Idealnie do tego celu nadają się np. donice drewniane, które charakteryzują się bardzo estetycznym wyglądem i pasują do różnorodnych aranżacji. Są ponadto bardzo wytrzymałe i odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne, a ich ponadczasowa elegancja to doskonałe tło dla wszelkiego rodzaju roślinności.

Sklepy pełne są najróżniejszych impregnatów. Które z nich rzeczywiście warte są uwagi? Nie zamierzamy typować wyrobów konkretnych producentów, ale podpowiemy, że godnymi zaufania są impregnaty powłokotwórcze. Ich receptura pozwala stworzyć powłokę, stanowiącą konkretną barierę mechaniczną. Zazwyczaj są to środki o strukturze woskowej. Cechuje je nie tylko wodoodporność, ale również zdolność poprawiania estetyki. Altana pokryta woskiem nabierze miłego dla oka matowego odcieniu. Twoja ogrodowa konstrukcja ma szansę znów wyglądać świeżo, nawet jeśli zdobi ogród od wielu lat.

Dodaj komentarz