Porady

Wiata samochodowa czy garaż – wady i zalety

Najważniejsze zalety wiat garażowych, o których warto pamiętać przed rozpoczęciem inwestycji

Jeśli chodzi o zalety wiat garażowych, ich niewątpliwym atutem staje się niska cena oraz możliwość szybkiej budowy w pobliżu domu. Dzieje się tak, ponieważ wiata garażowa zwykle nie jest przestrzenią w pełni zabudowaną, czyli składającą się z dachu, trzech ścian i otwieranej bramy garażowej. Co więcej, wiata samochodowa bardzo często powstaje z drewna, co również wpływa na dużo mniejsze koszty jej budowy niż w przypadku garażu. Z tego powodu na nowoczesne wiaty samochodowe coraz częściej decydują się osoby, którym zależy na uzyskaniu praktycznego, ale niedrogiego zadaszenia nad prywatnym samochodem.

Warto również wspomnieć, że wiata nie wymaga uzyskiwania wszystkich niezbędnych pozwoleń, które są konieczne w przypadku planowania budowy garażu. Co więcej, garaż musi spełnić szereg wytycznych dotyczących między innymi wysokości czy odległości od ogrodzenia, co niekiedy w przypadku działek o mniejszej powierzchni okazuje się dużym wyzwaniem. Z tego też powodu budowa wiaty wykonanej z drewna przebiega znacznie szybciej i może z powodzeniem powstać już po zakończonej budowie domu. Dla wielu osób ważny okazuje się również fakt, że budowa wiaty garażowej nie wymaga przeprowadzania zbytnio skomplikowanych prac ani poważnego naruszania ziemi czy przydomowego ogrodu.

Nowoczesna wiata garażowa stworzona z myślą o samochodach zasilanych energią elektryczną

W przypadku zdecydowania się na wiatę garażową dla osób posiadających auta zasilane energią elektryczną niezwykle ciekawym rozwiązaniem staje się również carport. Wówczas na dachu wiaty samochodowej umieszcza się specjalne panele fotowoltaiczne, które pozwalają wykorzystać pobraną energię na sprawne i ekonomiczne naładowanie pojazdu. Tego typu instalacja okazuje się nieco droższą inwestycją niż budowa podstawowej wiaty z drewna, ale niezwykle szybko się zwraca i zapewnia domownikom większy komfort. W efekcie po każdym powrocie do domu można w łatwy sposób naładować samochód bez konieczności korzystania z ogólnodostępnego prądu i tym samym bez zwiększania comiesięcznych rachunków. Warto wspomnieć, że taka inwestycja ma również bardzo dobry wpływ na środowisko i przyczynia się do lepszego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.

Kiedy warto zdecydować się na garaż samochodowy?

Starannie zaprojektowany garaż samochodowy to godna uwagi propozycja dla osób, którym zależy na bezpiecznym miejscu do przechowywania pojazdu oraz różnego rodzaju urządzeń potrzebnych do pielęgnacji ogrodu czy wykonywania innych przydomowych prac. Dzieje się tak, ponieważ garaż ze względu na stopień swojego zabudowania skutecznie chroni zarówno przed różnymi zjawiskami atmosferycznymi, jak i przed ewentualną kradzieżą. Warto przy tym wspomnieć, że w ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się nie tylko garaż murowany, ale także garaż drewniany, który często okazuje się tańszy w wykonaniu. W przypadku drewnianych garaży również można z powodzeniem zdecydować się na podwójne miejsce garażowe czy na inwestycję w dodatkowe zadaszenie przed garażem. Dzięki temu zyskamy więcej funkcjonalnej przestrzeni przed wjazdem, która będzie stanowiła skuteczną ochronę przed deszczem czy opadami gradu albo śniegu.

Dodaj komentarz