Porady

Jak zamontować kratki drewniane na tarasie?

Drewniane płoty czy kratki zastosowane w obrębie przestrzeni około domowej odznaczają się ponadczasowością. Mnogość występujących w ramach nich wariantów w połączeniu z uniwersalnością samego drewna pozwala dopasować wspomniane produkty do niemal dowolnych koncepcji architektonicznych, oferując użytkownikom nie tylko wysoki poziom estetyki, ale również liczne walory funkcjonalne takie jak ochrona przed wiatrem czy zapewnianie prywatności.

Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się przy tym w bardzo rozmaitych częściach posesji, w tym m.in. właśnie jako osłona tarasu. Czy montaż kratek w tej przestrzeni będzie wymagał dodatkowych czynności konserwacyjnych? Jak zainstalować drewniany płot na tarasie? Na te oraz wiele dodatkowych pytań pokrewnych odpowiadamy poniżej.

Jak zamontować płot drewniany na tarasie – instrukcja poglądowa

To, w jaki sposób przebiegnie instalacja kratki czy też drewnianego płotu na tarasie uzależnione jest od specyfiki konkretnego ogrodzenia. Z całą pewnością proces ten przebiegnie inaczej dla osłony wznoszonej na bazie prefabrykatów, a inaczej dla konstrukcji wykonywanej w całości i od podstaw samodzielnie przez amatora.

Co do zasady jednak podczas realizacji przedsięwzięcia niezbędne będzie wyposażenie się nie tylko w gotowe panele czy materiały, z których powstanie bazowa część płotu, ale również w detale dodatkowe, takie jak elementy złączne (np. kątowniki z wkrętami lub metalowe wsporniki) czy też słupki stabilizujące.

Jeśli chcemy drewniany płot zamontować na tarasie znajdującym się na tym samym poziomie co otaczający go grunt, wsporniki słupów będziemy mogli umieścić w ziemi, zamiast obetonowywać lub przykręcać je bezpośrednio do określonej posadzki. W innym przypadku konieczne będzie przejście przez drugą z tych procedur, czyli właśnie trwałe przytwierdzenie ich do podłoża tarasu.

Po zainstalowaniu wsporników należy umieścić w nich słupki, do których w kolejnym etapie dołożymy metalowe kątowniki – w przypadku najbardziej popularnych modeli paneli drewnianych na taras zwykle stosuje się po 4 sztuki kątowników na każdy pojedynczy panel, który to jest do nich zwykle po prostu przykręcany.

W najprostszym wariancie montaż kratki czy też drewnianego płotu na tarasie w tym miejscu mógłby się skończyć. Aby jednak uzyskać wydłużony okres ochrony konstrukcji przed czynnikami zewnętrznymi, warto rozważyć jeszcze impregnację, o czym nieco więcej napisaliśmy w dalszej części artykułu.

Czy można zamontować drewniany płot na tarasie, bazując na już istniejącym ogrodzeniu?

Zanim przejdziemy do omówienia zagadnień dotyczących impregnacji ogrodzeń drewnianych, poświęćmy chwilę na wątek poboczny, który dla wielu osób już posiadających – a nie dopiero planujących posiadać – taras może okazać się bardzo istotny. Chodzi mianowicie o możliwości zainstalowania drewnianego płotu na tarasie wyposażonym w jakieś ogrodzenie.

Zadanie to jest oczywiście jak najbardziej możliwe do przeprowadzenia i wówczas dodatkową funkcją nowego płotu będzie np. osłona tarasu przed wiatrem, czy też zwiększenie stopnia prywatności domowników. Przytwierdzanie nowej konstrukcji do starej osiągane jest jednak za pośrednictwem różnych technik montażowych, których dobór zależy przede wszystkim od specyfiki ogrodzenia już istniejącego w określonej przestrzeni – niekiedy będziemy mogli wykorzystać nawet zwykły drut, a innym razem możemy zostać zmuszeni do zastosowania dodatkowych elementów złącznych.

Impregnacja ogrodzeń i paneli drewnianych na taras

Impregnacja drewna pozwala zwiększyć stopień jego odporności na rozmaite bodźce otoczenia, w tym przede wszystkim na te wynikające z uwarunkowań atmosferycznych. Za pośrednictwem tego rozwiązania zabezpieczymy ogrodzenie zatem m.in. przed wilgotnym powietrzem, intensywnym promieniowaniem słonecznym, deszczem, mrozem, śniegiem, gradem, a także porywistym wiatrem.

Jeśli chodzi o konkretne techniki służące impregnacji drewnianego płotu na tarasie czy występującego w ramach dowolnej innej niezadaszonej części posesji, firmy profesjonalnie zajmujące się tego typu zadaniami wyróżniają w szczególności dwie. Pierwszą z nich jest impregnacja ciśnieniowa, którą przeprowadza się z użyciem specjalnego autoklawu, natomiast drugą impregnacja olejowa.

Obie stanowią bardzo dobry wariant zarówno w kontekście zapewnianej przez siebie ochrony, jak i w odniesieniu do oferowanych walorów estetycznych, choć ta wymieniona jako ostatnia cechuje się jedną dodatkową zaletą. Atut ten to możliwość uzyskania konkretnego odcienia pokrywanego olejem drewna, co z kolei przekłada się na maksymalne wizualne dopasowanie osłony tarasu do przyjętej w ramach niego palety barw.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, impregnację ciśnieniową wykonuje się przy użyciu specjalistycznego sprzętu, więc nie jest to raczej wariant polecany dla majsterkowiczów-amatorów. Osobom chcącym przeprowadzić impregnację samodzielnie rekomendujemy raczej tę drugą opcję, która sprowadza się do wybrania odpowiedniego preparatu, a następnie precyzyjnego pokrycia nim całej powierzchni drewnianej płotu zamontowanego na tarasie.

Panel drewniany na taras od Artimbo – maksymalnie uproszczony montaż

Osoba zainteresowana instalacją kratki lub drewnianego płotu na tarasie ma zasadniczo dwie możliwości – przeprowadzić przedsięwzięcie od podstaw lub skorzystać z gotowych rozwiązań. W drugim z tych przypadków warto postawić na rzetelnego dostawcę prefabrykatów, takiego jak właśnie firma Artimbo. Wszelkie proponowane przez nas konstrukcje są bowiem docinane, czopowane, frezowane oraz impregnowane jeszcze przed dostarczeniem do klienta, dzięki czemu finalnie cechują się maksymalną prostotą montażu i konserwacją ograniczoną do skrajnego minimum.

Dodaj komentarz