Porady

Jak zastosować drewniane kratki ogrodowe w aranżacji przestrzeni?

Bez wątpienia popularność drewnianych kratek ogrodowych rośnie z każdym rokiem, co potwierdzają m.in. dane wyszukiwarek internetowych. Przyczynia się do tego coraz większe zainteresowanie aranżowaniem terenu przy domu, ale też tarasów czy balkonów. Taki niepozorny element tzw. małej architektury może szybko odmienić przestrzeń. Jak zastosować go w swoim zielonym azylu? Sprawdź!

Co to są kratki ogrodowe i jak są wykonane?

W jaki sposób wykorzystać kratkę ogrodową? Jest ona elementem małej architektury, który może być stosowany samodzielnie lub jako część większej konstrukcji, np. płotu. Ta drewniana do ogrodu najczęściej wykonana jest z naturalnego świerka górskiego. Odznacza się dzięki temu dużą wytrzymałością na czynniki atmosferyczne. Poszczególne elementy łączone są za pomocą metalowych sztyftów, zszywek lub wkrętów ze stali nierdzewnej. Czasami do tej kategorii produktów zalicza się także trejaż drewniany (ogrodowy), czyli podporę dla roślin.

Kratki ogrodowe – gdzie je wykorzystać?

Nie tylko w ogrodzie, ale też na działce, tarasie czy balkonie. Wszędzie tam znajdziesz zastosowanie dla kratki ogrodowej z drewna. Może ona stanowić element wydzielający strefy relaksu lub być przesłoną kryjącą przed wzrokiem strefy gospodarcze, np. nieestetyczny kompostownik czy pojemnik na wodę deszczową. Na tarasach i balkonach najczęściej stanowi ochronę przed wzrokiem przechodniów lub sąsiadów. To także idealna podpora dla roślin pnących – jednorocznych i wieloletnich. Używając jej, można stworzyć tzw. zieloną przesłonę tarasu czy altany. Idealnie nada się także jako element pergoli czy jako trejaż.

Zabezpieczanie kratek ogrodowych z drewna

Chociaż są stosunkowo trwałe, nawet w tzw. wersji surowej, kratka z drewna wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Jej żywotność zwiększyć może impregnacja próżniowo-ciśnieniowa, do której w naszej firmie używamy bezchromowego, a także ekologicznego preparatu Tanalith E. Co daje ten zabieg? Materiał drewnianego elementu do ogrodu jest odporniejszy na działanie czynników zewnętrznych (w tym wilgoci i promieniowania UV) oraz rozwój pleśni i glonów. Trejaż można olejować zanurzeniowo w oleju koloryzującym, chroniąc je przed sinizną. 

Jaki rozstaw listew wybrać?

W sprzedaży są modele kratek ogrodowych z drewna i trejaży o różnym rozstawie listew. Które wybrać? Jeśli zależy Ci na stworzeniu skutecznej przesłony, np. na balkon lub taras, zdecyduj się na wariant z małym rozstawem, a więc stosunkowo niewielkimi odległościami między listwami. Na trejaż drewniany czy pergolę lepszym wyborem będą modele z większymi odstępami, aby rośliny mogły swobodnie oplatać się wokół listew.

Na szeroki wybór produktów spełniających różne wymagania możesz liczyć w naszym sklepie. Przejrzyj aktualnie dostępny asortyment i znajdź coś dla siebie!

Dodaj komentarz