Porady

3 pomysły na aranżacje altany ogrodowej

Jak urządzić altanę ogrodową?

Istnieją dziesiątki sposobów aranżacji altany. Można je podzielić na klasyczne, nowoczesne, rustykalne czy glamour. Ponadto nie brakuje ludzi czerpiących pomysły na wnętrze altany z katalogów z najnowszymi trendami. Idealna altana powinna pasować do otoczenia i wtapiać się w krajobraz. Aby upiększyć wystrój, można umieścić w niej plecione dywaniki, liczne poduszki, lampki czy doniczki z kwiatami.

Planując postawienie altany, lepiej zrezygnować z masywnych konstrukcji. Mogą nie komponować się z resztą posesji, do tego przytłoczą wystrój. Warto pamiętać, że to element architektury, z którego korzysta się głównie w ciepłych okresach roku. Nie potrzebuje mocnych ścian z obmurowaniem ani dachu jak dom jednorodzinny. Altana z roślinami, miejscem na grilla etc. będzie cieszyć nawet w formie rozkładanego pawilonu, który zniknie po skończeniu lata.

Drewniana altana z grillem

Wśród najpopularniejszych altan można wymienić te wykonane z drewna. Pięknie prezentują się w każdym ogrodzie bez względu na to, czy to posesja pełna drzew oraz kwiatów, czy raczej trawnik. Posiadacze takiej konstrukcji mogą wykorzystać przeróżne pomysły na wnętrze altany – tym bardziej że mają duży wybór projektów. Jedni decydują się na prosty, który daje mnóstwo możliwości aranżacji, drudzy wolą konkretny styl, np. skandynawski. W pierwszej sytuacji wystrój można zmieniać właściwie co sezon. Minimalistyczna forma pozwala na zabawę dekoracjami, co przekłada się na łatwe uzyskiwanie coraz to nowych rezultatów. Jeśli nie wiemy, jak urządzić altanę, w zupełności wystarczy ustawić w niej meble z technorattanu. W kolejnym kroku upiększamy wnętrze np. ceramicznymi donicami oraz rozwieszamy oświetlenie.

Właściciele drewnianej konstrukcji to bardzo często fani klasycznych rozwiązań. Traktują altanę jako miejsce spotkań ze znajomymi oraz strefę relaksu. Urządzają ją tak, aby była nie tylko atrakcyjna wizualnie, lecz również funkcjonalna. Z tego powodu na ich posesji zwykle pojawia się altana z grillem.

Romantyczna altana z roślinami

Drewniane altany nie wymagają od właścicieli wiele wysiłku, aby zachwycać wyglądem. Osoby, które nie mają doświadczenia z urządzaniem wnętrz, mogą ograniczyć się do prostego wystroju z mebli ogrodowych oraz oświetlenia. Warto jednak podkreślić, że drewno szykownie prezentuje się z dekoracjami w przeróżnych stylach, również w romantycznym. Taka aranżacja altany ogrodowej na każdym zrobi olbrzymie wrażenie. Po rozwieszeniu u sufitu nastrojowego oświetlenia zmieni się w sielski zakątek.

W romantycznej wersji główną rolę odrywają dekoracje. Meble ogrodowe do altany mogą być proste, gdyż największe znaczenie mają dodatki. Perfekcyjnie zdadzą egzamin zwiewne jak puch firany z woalu. Dodadzą kompozycji niebywałej lekkości, a jednocześnie mogą pełnić funkcję moskitiery. Można ograniczyć się do jednej dużej firany – rozwiesić ją na karniszu oraz puścić swobodnie tak, aby otoczyła zestaw mebli.

Miłośnicy romantycznego stylu zwykle kochają naturę. Według nich aranżacja altany ogrodowej musi obejmować roślinność. Wieszają pod dachem altany wiklinowe oraz sznurkowe kwietniki. Ponadto mogą rozmieścić w kilku punktach na podłodze ceramiczne osłonki oraz plecione kosze na doniczki. To prosta, a zarazem niezwykle efektowna dekoracja. W doniczkach można zasadzić lawendę lub maciejkę, upajającą zapachem po zapadnięciu zmroku.

Nowoczesna aranżacja altany ogrodowej

Trzecim – po klasycznym oraz romantycznym – pomysłem na urządzenie altany może być styl nowoczesny. To propozycja dla miłośników projektów z metalu. Jak urządzić altanę z konstrukcją wykonaną z tego materiału? Najważniejsze, aby zachować spójność aranżacji oraz nie przesadzić z dodatkami. To zresztą zasada, którą powinniśmy się kierować również przy aranżacjach w każdym innym stylu. Jeśli myślimy już o dodatkach, zdecydujmy się na kilka utrzymanych w tym samym stylu. Do metalowej altany rewelacyjnie pasują lampiony z metaloplastyki. Stanowią gustowną dekorację, a prócz tego nadają odpowiedni klimat. Inna opcja to kuliste lampy z wikliny. Chętnie wybierają je osoby, które chcą zmienić altanę w strefę relaksu, a nie tylko w miejsce do grillowania. Wiklinowe lampy w kształcie kuli dają ciepłe, przytłumione światło. Mieszkańcy będą uwielbiali przesiadywać przy nich wieczorami.

Wybierając meble ogrodowe do altany z metalu, warto postawić na lekkie modele o smukłych formach. Idealnym rozwiązaniem będą warianty z wikliny, rattanu albo bambusa. Cięższe (zarówno wizualnie, jak i dosłownie, czyli masywne, okazałe) mogłyby przytłoczyć całość. Lepiej unikać wrażenia przesytu oraz chaosu.

Metalowa konstrukcja jak mało która nadaje się na wspornik dla roślin takich jak dekoracyjny bluszcz czy winorośl. Wystarczy wybrać gatunki, które będą piąć się po ściankach oraz filarach. Altana z roślinami zachęca do odpoczynku na świeżym powietrzu.

Niezależnie od tego, czy preferujemy nowoczesny, czy tradycyjny styl, urządzenie altany ogrodowej nie należy do trudnych zadań. W sieci można znaleźć liczne pomysły na wnętrze altany, dziesiątki inspiracji, a w katalogach sklepów meblowych – wyposażenie oraz ciekawe dodatki.

Dodaj komentarz