Mocny wspornik słupa dedykowany do słupów o dużych przekrojach, np. do pergol rzymskich.
Wymiary dł. 180 x szer. 120 x wys. 145 mm.
Przy zamówieniu z konstrukcją, w słupach wykonujemy wpust i otwory z pogłębieniem na śruby dopasowane do wspornika, gotowe do montażu.
Przeznaczony do przykręcenia do betonu.
Wykonany z blachy nierdzewnej A2, gr. 5 mm.
Podstawa słupa służy do zamocowania słupa konstrukcji drewnianej do podłoża.
W sprzedaży dostępne są różne rodzaje wsporników, różniących się sposobem montażu i materiałem z którego są wykonane.
Najpopularniejsze i najprzystępniejsze cenowo to:
1. Kotwy wykonane z ocynkowanej stali.
Przy wyborze tego rodzaju wsporników ocynkowanych należy zwrócić uwagę na rodzaj cynkowania których stosuje się dwa rodzaje; cynkowanie ogniowe i galwaniczne;
– Cynkowanie ogniowe posiada grubszą warstwę cynku na powierzchni stali uzyskiwaną poprzez zanurzenie w roztopionym metalu.
Jest to skuteczniejsza metoda ochrony przed korozją niż cynkowanie galwaniczne.
– Galwanizacja cynkiem, to elektrochemiczna metoda pokrywania metalowych przedmiotów warstwą cynku.
2. Drugim rodzajem metalu z którego wykonuje się wsporniki to stal nierdzewna znana również pod nazwą INOX, najczęściej w gatunku A2 która w jest w pełni odporna na korozję przy zastosowaniu w konstrukcjach drewnianych.
Łączniki ze stali nierdzewnej A2 cechuje bardzo wysoka odporność na korozję w atmosferze i w środowiskach umiarkowanie agresywnych chemicznie.
Przy wyborze wsporników ze stali INOX zalecamy stosowanie śrub, nakrętek i podkładek również z tego samego gatunku stali.
Podstawy słupa można przykręcić do betonu, zalać betonem lub wbijać bezpośrednio w grunt.
Najstabilniejsze są wsporniki przykręcane do stopy lub płyty betonowej kotwami do betonu.
Przy osadzeniu drewnianego słupa we wsporniku należy pamiętać aby dolna powierzchnia słupa nie stykała się z górną powierzchnią podstawy metalowej. Takie rozwiązanie ułatwia wysychanie i szybkie odprowadzenie wilgoci która czasem może się tam znaleźć np. z powodu zacinającego deszczu. Dzięki temu ograniczy się możliwość degradacji dolnych powierzchni słupów i znacznie wydłuży okres użyteczności.
Dystans można uzyskać w łatwy sposób, np. podkładając bezpośrednio pod dolną powierzchnię słupa nakrętkę ocynkowaną, najlepiej nierdzewną. Dopiero potem należy nawiercić otwory poziome w słupie, w które włożymy śruby i połączymy słup z metalową kotwą czyli wspornikiem słupa.