Bez kategorii

Jak zaprojektować nowoczesną altanę ogrodową?

Altany w ogrodach są miejscem przeznaczonym do relaksu i wytchnienia wśród bujnej roślinności. Nic tak nie uspokaja, jak kontakt z naturą. Jednak aby konstrukcja spełniała swoją funkcję, musi zostać zaprojektowana z głową. W przeciwnym wypadku spędzanie w niej czasu będzie przysparzać więcej kłopotów niż przyjemności. Z naszym poradnikiem dowiedzą się Państwo, jak zbudować altanę drewnianą krok po kroku.

Po pierwsze: lokalizacja i rozmiar

Niestety altana nie może zostać postawiona w dowolnym miejscu działki. Istnieją konkretne przepisy odnoszące się głównie do rozmiarów oraz odległości od ogrodzenia. Można je znaleźć w Regulaminie ROD (Ustawa o ROD, Prawo Budowlane z 1994 r.). Jeśli pomysł na altanę ogrodową przekracza dopuszczalne wskazania, należy ubiegać się o pozwolenie na budowę. W przeciwnym wypadku nie trzeba się tym przejmować.

Zazwyczaj najlepszą lokalizacją jest ta, która pozwala cieszyć się widokiem na najpiękniejszą część ogrodu. Warto przy tym pamiętać o łatwym dojściu do altany – może to być więc np. tuż przy ścieżce. W kwestii wymiarów dobrze jest postawić na większą altanę, jeśli tylko jest taka możliwość. 5 x 7 m (35 m²) w zupełności wystarczy nawet do wyprawiania przyjęć w ogrodzie.

Pozostaje jeszcze wybrać kształt. Popularnością cieszą się kwadratowe i prostokątne altany, ale coraz częściej można też zobaczyć sześciokątne. Kształt nie jest regulowany przez żadne przepisy, można więc zdecydować się na dowolną formę odpowiadającą Państwa gustom.

Po uzgodnieniu powyższych kwestii można wyznaczyć na terenie miejsce pod altanę. Najlepiej zrobić to połączonymi ze sznurkiem kołkami.

Po drugie: zabezpieczenie drewna

Drewno jest bardzo wytrzymałym i pięknym materiałem, ale potrzebuje właściwej konserwacji. Nowoczesne projekty altan ogrodowych drewnianych zakładają powzięcie kroków zabezpieczających przed czynnikami atmosferycznymi. Przed przystąpieniem do prac trzeba więc zdecydować się na jeden ze sprawdzonych sposobów:

  • namaczanie,
  • natryskiwanie,
  • malowanie.

Każdy z nich można wykonać w warunkach domowych. Najprostszą, a przy tym bardzo skuteczną metodą jest malowanie impregnatem. Wystarczy zaopatrzyć się w środki chemiczne i pędzel o miękkim włosiu, aby zabezpieczyć elementy do budowy altany ogrodowej, takie jak wszystkie ściany, dachy, wsporniki oraz belki.

Po trzecie: wybór dachu

Zadaszenie nie musi być wytworzone z tego samego materiału, co reszta altanki. Drewno bardzo dobrze spełnia swoją funkcję, ale ciekawym pomysłem na altanę ogrodową są też gonty bitumiczne o dekoracyjnym wzorze. Bardziej nowoczesne konstrukcje korzystają z poliwęglanu. Do ogrodów rustykalnych pasują gonty drewniane i wióry osikowe. Projektów jest bardzo wiele, a każdy z nich ma swoje zalety.

A może gotowy projekt altany ogrodowej?

Powyższe kroki można łatwo pominąć, jeśli tylko zdecydują się Państwo na profesjonalną pomoc. Gotowe projekty altan ogrodowych to stosunkowo tani sposób na zdobycie fachowo opracowanego planu. Firmy specjalizujące się w tego typu projektach są w stanie dostosować konstrukcje do wymagań terenu oraz oczekiwań swoich klientów. W gestii właścicieli altanek pozostaje wtedy już tylko urządzenie wnętrza.

Dodaj komentarz