Porady

Markizy i pergole tarasowe – porównanie różnych rodzajów pokryć tarasowych

Wybór odpowiedniego zadaszenia tarasu w dużej mierze zależy od preferencji domowników i od tego, w jaki sposób spędzają czas na świeżym powietrzu. Każde pokrycie tarasowe, od pergoli po markizy, wyróżnia się nieco innymi cechami i sposobem funkcjonowania, co czyni je idealnym do różnych zastosowań. Dlatego w poniższym artykule przedstawimy najważniejsze zalety zarówno markiz, jak i pergoli oraz doradzimy, które z nich lepiej odpowiedzą na konkretne potrzeby inwestorów. Dzięki temu domownicy zyskają pewność, że wybrane zadaszenie tarasu okaże się godną uwagi inwestycją i będzie wyróżniało się niezawodnym działaniem przez wiele długich lat.

Pergola tarasowa – czym się wyróżnia i kiedy warto ją wybrać?

Osoby, którym zależy na świetnie wyglądającym i jednocześnie funkcjonalnym zadaszeniu tarasu, bardzo często zwracają uwagę na pergole. Zwykle składają się one z drewnianych lub metalowych słupów oraz belek połączonych krzyżowymi wzmocnieniami i kratownicą. Warto w tym miejscu wspomnieć, że kratownica stanowi nie tylko wzmocnienie całej konstrukcji, ale także wyjątkowy element ozdobny i zapewniający nieco więcej cienia. Po tego typu elementach pergoli można z powodzeniem poprowadzić pnące rośliny, zyskując przestrzeń pełną zieleni i odprężającej atmosfery. Ponadto zastanawiając się, czy pergola tarasowa, czy markiza do osłony tarasu, należy zauważyć, że pergola osłania całą powierzchnię danej przestrzeni, tworząc praktyczne zadaszenie. Dzięki temu skutecznie chroni zarówno przed słońcem, jak i opadami deszczu.

Odpowiednio dobrane pergole bardzo często osłaniają tarasy, które stają się częstym miejscem rodzinnych lub przyjacielskich spotkań. Wówczas za sprawą zadaszenia można cieszyć się wspólnie spędzonym czasem bez konieczności obawiania się o intensywne opady deszczu. Warto jednak zauważyć, że wiele zależy od sposobu wykonania tego typu pergoli. Wysokiej jakości materiały, a także precyzyjne wykończenie zapewniają większą stabilność całej konstrukcji, a także wysoką wytrzymałość i odporność na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne czy spowodowane szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Markiza jako osłona tarasu – dla kogo będzie godnym uwagi wyborem?

Markiza jest zazwyczaj wykonana z płótna lub winylu rozciągniętego na aluminiowej ramie. Dlatego w większości przypadków świetnie sprawdza się jako osłona części tarasu znajdującej się w pobliżu ściany budynku. Wówczas markiza zapewnia przyjemne schronienie przed intensywnym słońcem lub niewielkim deszczem – mimo to na czas silnego wiatru lub deszczu warto schować markizę, aby jej płótno nie uległo uszkodzeniu. Warto również zauważyć, że dużą zaletą stosowania markiz w porównaniu z innymi rodzajami zadaszeń tarasowych okazuje się fakt, że są one stosunkowo łatwe w montażu i utrzymaniu w porównaniu z innymi instalacjami, takimi jak pergole czy altany. Ponadto można je łatwo zwinąć, gdy nie są potrzebne, dzięki czemu można cieszyć się pięknym widokiem tarasu bez żadnych przeszkód.

Nowoczesne markizy tarasowe coraz częściej wyróżniają się także specjalnymi mechanizmami pozwalającymi na zdalne sterowanie instalacją – okazuje się to szczególnie przydatne podczas wyjazdów czy chęci sprawnego zwijania markizy w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ponadto markizy tarasowe występują w wielu modnych odcieniach i wzorach, co pozwala na ich łatwe dopasowanie do projektu całego ogrodu. Dzięki temu markizy i pergole tarasowe do osłony mogą z powodzeniem tworzyć spójną całość z elewacją budynku lub przydomowym ogrodem.

Dodaj komentarz