Porady

Donica drewniana z pergolą – nasze propozycje

Wiele osób marzy o tym, by na swojej posesji stworzyć piękną zieloną enklawę odpoczynku. Ogród to miejsce, które świetnie nadaje się na odstresowanie, relaks i podejmowanie gości. Ważne jednak, żeby odpowiednio zaaranżować przestrzeń. W takich strefach idealnie sprawdza się donica drewniana z pergolą. Można ją wykonać samemu. Wtedy sprawi jeszcze więcej przyjemności. Jak własnoręcznie zrobić donicę z pergolą?

Drewno na pergolę z donicą

Sam zdecyduj, jakiej długości i szerokości deski zechcesz użyć. Możemy jedynie zaproponować, by pergola z donicą do ogrodu miała wysokość 200 cm. Dolny element, w którym zasadzisz rośliny, może mieć ok. 40 cm wysokości x 50 cm szerokości x 100 cm długości. Jeśli zachowasz takie proporcje, konstrukcja będzie prezentowała się efektownie. Kup zatem deski i potnij je na odpowiednie kawałki.

Czego będziesz potrzebował?

Zanim przejdziesz do pracy, upewnij się, że skompletowałeś wszystkie niezbędne części i narzędzia. W trakcie majsterkowania nie ma nic gorszego od konieczności przerwania z powodu braku jakiegoś elementu czy urządzenia. Do budowy donicy drewnianej przydadzą się:

  • wkrętarka,
  • młotek,
  • miarka,
  • ołówek,
  • poziomica,
  • pędzel,
  • farba,
  • impregnat do drewna,
  • folia i geowłóknina,
  • wkręty do drewna,
  • gwoździe.

Podczas tworzenia swojej ozdoby ogrodowej będziesz musiał przeciąć deski, a także przeszlifować gotowy wyrób, by przygotować go pod malowanie. Niezbędna będzie zatem piła i szlifierka lub choćby papier ścierny. Idealnie, jeśli dysponujesz narzędziem wielofunkcyjnym, które łączy możliwość wykonywania tych czynności.

Budowa pergoli

Zacznij od przygotowania pergoli. W tym celu weź dwie najdłuższe deski (200 cm) i rozłóż je w odległości 100 cm od siebie. Od dołu przybij kilka desek od zewnętrznej strony (jeżeli chcesz zachować podane wcześniej proporcje, dobierz ich tyle, by uzyskać wysokość ok. 40 cm) przy sobie, dbając o to, by nie zostawić luk. W ten sposób uzyskasz tylną ścianę donicy. Kolejnym krokiem będzie przybicie trzech desek poprzecznych do ramion pergoli w równych odstępach. Ostatnią należy złączyć na samym wierzchołku szkieletu. Na tym etapie musisz skorzystać z poziomicy.

Wszystkie elementy powinny być przybite z zachowaniem idealnego poziomu. Jedynie wtedy konstrukcja zyska stabilność. Zaproponowaliśmy prosty model, ale oczywiście można go rozbudować. W tym celu wystarczy kupić mniejsze i lżejsze deseczki, które można przybijać do poprzeczek tak, by tworzyć wzory w kratę.

Budowa donicy drewnianej

Zacznij od zrobienia przedniej ściany. W tym celu połącz deski (te same wymiary, które zostały zastosowane na tył) z kantówkami o grubości 7 cm x 7 cm. Przybijasz je z lewej i prawej strony. Dodatkowo możesz zastosować drewnowkręty, które zagwarantują solidne i mocne łączenia. Kolejnym krokiem budowy donicy drewnianej będzie jej przyczepienie do tylnej ściany. Skrzydła boczne muszą przykrywać zarówno kantówkę, jak i bok deski przedniej.

Ponownie użyj gwoździ i drewnowkrętów. Narożniki stworzonej donicy wzmocnij drewnianymi kątownikami, które przykryją dużą ilość zastosowanych do tej pory gwoździ, ale przede wszystkim zwiększą stabilność konstrukcji.

Wykończenie

Teraz nadszedł czas na szlifowanie zewnętrznych desek. Kiedy skończysz tę pracę, możesz je pomalować na dowolny kolor, a następnie nałożyć impregnat zabezpieczający drewno przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (deszcz, śnieg, wysokie i niskie temperatury, promieniowanie UV). Na wewnętrznych częściach ścian donicy umieść folię. Dzięki temu uchronisz je przed niszczeniem w wyniku kontaktu z ziemią i wodą (podlewanie).

Już teraz możesz wykonać montaż pergoli z donicą w ogrodzie bezpośrednio do gruntu, ale masz też możliwość zbudowania spodu i nóżek, by zyskać konstrukcję mobilną, którą będziesz mógł przenosić w dowolne miejsce. W tym celu wystarczy w każdym z narożników przybić drewnianą kostkę.

Podłogę możesz wykonać ze zwykłych desek od palety. Nie będzie ona widoczna, więc nie musi być estetyczna. Nie przybijaj ich przy sobie, zostaw szczeliny, by zapewnić odpływ wody i przepływ powietrza. Żeby uniknąć wysypywania się ziemi, nałóż na wewnętrzną część desek geowłókninę. Przepuści ona nadmiar wody.

Wiesz już, jak zrobić drewnianą donicę z pergolą. Jej budowa nie jest trudna, jednak nie każdy z nas ma zdolności manualne i wszystkie niezbędne narzędzia. Jeżeli nie chcesz się podjąć się zbudowania pergoli samemu – zachęcamy do kontaktu z nasza firmą, podczas którego odpowiemy na wszystkie pytania i zaproponujemy nasza pomoc.

Dodaj komentarz