Porady

Budowa wiaty samochodowej – przepisy prawne

Wiata garażowa staje się ostatnio coraz bardziej popularną alternatywą dla pełnowymiarowego murowanego garażu. Jej budowa pociąga za sobą znacznie niższe koszty, co już samo w sobie stanowi niezwykle atrakcyjny argument. Jednak wiele osób korzyści tego rozwiązania upatruje także w przepisach prawnych, a ściślej mówiąc – w możliwości budowy wiaty samochodowej bez konieczności uzyskania zezwolenia. Taka furtka dotyczy wyłącznie konstrukcji o określonej powierzchni, dlatego warto wyjaśnić sobie, w jakich przypadkach w świetle obowiązujących regulacji prawnych budowa wiaty bez pozwolenia okazuje się możliwa.

Pozwolenie na budowę wiaty garażowej

Kwestię budowy infrastruktury pod parkowanie pojazdów na terenie prywatnej posesji regulują przepisy prawa budowlanego, a konkretnie artykuł 29 ust.1 pkt 2. Mówi on, że pozwolenie na budowę wiaty nie jest wymagane dla konstrukcji o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 35 metrów kwadratowych. Dodatkowym obostrzeniem pozostaje także zapis, że takich budowli nie może być więcej niż dwie na każde 500 m2 powierzchni działki. Chwilę dalej prawo budowlane wprowadza kolejną regulację, która zwiększa dopuszczalną powierzchnię wiaty garażowej bez pozwolenia do 50 m2, jeśli działka jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe, a liczba wiat nie przekracza dwóch na każde 1000 m2 powierzchni. Brak wymogu uzyskania pozwolenia na budowę nie oznacza braku jakichkolwiek formalności. Nawet budowa wiaty bez pozwolenia musi być zgłoszona do urzędu, chociaż stanowi to czystą formalność.

Wiata garażowa bez pozwolenia

W przypadku inwestycji, jaką jest budowa garażu przepisy prawne pozostają jednoznaczne i nakładają wymóg uzyskania pozwolenia na budowę. Dlatego budowa wiaty samochodowej jawi się jako interesująca alternatywa, dająca swobodę konfiguracji, oszczędność czasu i ekonomiczną strukturę kosztów. Dopuszczone przez prawo 50 m2 powierzchni w zupełności wystarczy nawet dla dwóch dużych samochodów, zostawiając jeszcze sporo miejsca na dodatkowe przedmioty, czy narzędzia.

Budowa wiaty bez pozwolenia

Zastanawiając się nad budową wiaty garażowej, warto skorzystać ze sprawdzonych projektów od profesjonalnej firmy. Szczególnie ciekawie prezentują się gotowe rozwiązania, jako tani i wygodny sposób na zapewnienie dodatkowej przestrzeni dla samochodu. Dzięki produktom uprzednio przygotowanym, wiata garażowa bez pozwolenia może być w pełni funkcjonalna w ciągu kilku godzin. Do najbardziej rozchwytywanych należą wiaty jednospadowe dla pojedynczego pojazdu, a także dwuspadowe wiaty garażowe dwustanowiskowe. Popularnym materiałem konstrukcyjnym okazuje się tu drewno świerkowe, mające dobre parametry trwałości i wytrzymałości. Budowa wiaty bez pozwolenia to doskonały sposób na zapewnienie skutecznej ochrony dla samochodu przed czynnikami zewnętrznymi. W porównaniu do konstrukcji garażu, wiata garażowa to rozwiązanie atrakcyjne ekonomicznie, pozwalające na znaczne ograniczenie wszelkich kosztów budowy.

Dodaj komentarz