Niezależnie od przeznaczenia budynku postawionego z drewna dostęp do elektryczności na jego terenie jest podstawowym udogodnieniem, które umożliwia sprawne użytkowanie. Jej doprowadzenie do drewnianego domu letniskowego czy mieszalnego wymaga odpowiedniego podejścia i zastosowania prawidłowych schematów. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź, jak bezpiecznie i efektywnie poradzić sobie z zapewnieniem dostępności prądu.
Elektryk potrzebny już na etapie projektowania
Prawidłowe, zgodne ze standardami wykonanie instalacji elektrycznej przebiega w odmienny sposób w zależności od wielu czynników. Jeden z nich to technologia budowy obiektu – w budynkach drewnianych, np. letniskowych, schemat działania elektryka będzie inny niż w nieruchomości murowanej. W takich domach wymaga się zastosowania innych narzędzi i metod pracy, jednak przy odpowiednim podejściu możliwe jest uzyskanie oczekiwanych, profesjonalnych rezultatów.
Pierwszą kwestią, o której warto pamiętać, jest świadomość, że udział w projektowaniu budynku inżyniera odpowiedzialnego za realizację instalacji elektrycznej w domku drewnianym, np. o przeznaczeniu letniskowym, bardzo pomaga w wykonaniu prac. Mając dostęp do dokumentacji projektowej, specjalista może na spokojnie dobrać i zaplanować odpowiednie rozwiązania i schematy działania, które gwarantują najlepsze, zgodne z wymaganiami klienta rezultaty. Powinno się więc unikać kontaktu z fachowcem w ostatnim możliwym momencie, gdy już wszystkie czynności projektowe zostaną zakończone.
Bezpieczeństwo instalacji przede wszystkim
Jednym z aspektów, o których należy pamiętać, jest unikanie pełnego naprężenia układanych kabli. Pozostawienie pewnego luzu zapewnia elastyczność przewodów, a ta jest konieczna z uwagi na ciągłą „pracę” konstrukcji budynku. Instalacja elektryczna w domku letniskowym powinna być poprowadzona w taki sposób, aby ewentualne ruchy drewna pozostały bez wpływu na jej działanie. W celu zabezpieczenia kabli schemat działania elektryka musi obejmować również zastosowanie osłon w formie rurek czy kanałów instalacyjnych.
Jednym z wyzwań stojących przed fachowcem jest ukrycie elementów systemu podtynkowego, który cieszy się obecnie znacznie większą popularnością niż natynkowy. Aby instalacja elektryczna w letniskowym domu drewnianym była bezpieczna, schemat jej wykonania powinien uwzględniać montaż gniazd i przewodów w puszkach. W efekcie osprzęt jest pozbawiony kontaktu z materiałem łatwopalnym, a do takich należy drewno. Taką samą funkcję spełniają osłony na kable.
Innymi ważnymi podzespołami instalacji elektrycznej w letniskowym domku drewnianym są wyłączniki różnicoprądowe, których zadanie polega na ograniczaniu ryzyka wybuchu pożaru i ochronie sprzętu domowego na wypadek awarii. Jeśli chodzi o oświetlenie, należy zrezygnować z technologii generujących wysokie temperatury na rzecz np. żarówek i lamp LED.
Instalacja elektryczna w domku drewnianym nie taka straszna
Podsumowując, prawidłowe wykonanie instalacji elektrycznej w letniskowym domu drewnianym przebiega według nieco innego schematu niż w przypadku nieruchomości murowanych. Wynika to przede wszystkim z kwestii bezpieczeństwa i podwyższonego ryzyka pożaru, z którym mamy do czynienia w przypadku budynków z drewna. Różnicę są jednak stosunkowo niewielkie, dlatego każdy specjalista powinien sobie poradzić z zadaniem realizacji takiej instalacji.