Altana ogrodowa to idealne miejsce na odpoczynek po ciężkim dniu. Stanowi także przestrzeń, w której można wspólnie z rodziną spożywać posiłki czy schronić się przed złą pogodą. Współczesne altany pozwalają na dużą swobodę w eksperymentowaniu z aranżacjami. Bez względu na rozmiar działki jej otoczenie może stać się naprawdę wyjątkowe – jedynymi ograniczeniami są: wyobraźnia i możliwości finansowe.
Mała architektura w ogrodzie, wielkie możliwości
Dostarczone przez producentów altany z reguły są konstrukcjami dość surowymi, wymagającymi dodatkowych zabiegów, które przystosują je do oczekiwań domowników. Na początku warto zastanowić się nad stylizacją, aby całość dobrze komponowała się z resztą ogrodu. Mała architektura o awangardowym wyglądzie nie będzie pasowała do tradycyjnego ogrodu i domu w stylu dworkowym. Dobrze więc od początku do końca zachować spójność estetyczną.
Altana ogrodowa może być używana jako przechowalnia narzędzi oraz innych sprzętów niezbędnych w ogrodowych pracach. W takim wypadku wystarczy zamontować w niej półki albo nawet szafki, w których schowamy motykę, łopatę czy worki z ziemią. To bardzo pomysłowe rozwiązanie, dzięki czemu mamy wszystko, czego potrzebujemy w ogrodzie zawsze pod ręką.
Bardzo dobrym pomysłem może być obsadzenie altany roślinami – odpowiednio dobrane, stworzą przyjemną atmosferę wewnątrz, wolną od niechcianych spojrzeń. W tym wypadku doskonale sprawdzą się różnego rodzaju bluszcze oraz rośliny pnące. Warto także zadbać o akcenty kolorowe sadząc w pobliżu kwiaty.
Apetyt na więcej
Miłośnicy jedzenia na świeżym powietrzu z pewnością będą zachwyceni możliwościami, jakie daje kuchnia letnia w altanie, która sprawdzi się zarówno na małych, jak i większych działkach. Uniwersalność współczesnych projektów bez problemu umożliwi oddzielenie od siebie strefy z grillem od części przeznaczonej do spożywania posiłków. Takie altany muszą być jednak stabilne oraz zaimpregnowane.
Altany ogrodowe z grillem i wędzarnią cieszą się coraz większą popularnością. Największe konstrukcje pozwolą na ustawienie w środku sporego stołu wraz z krzesłami. Dobrym pomysłem będzie również zamontowanie zasłonek, które ochronią przed promieniami słońca czy owadami. Z takim wyposażeniem letnie pikniki lub weekendowe przyjęcia z pewnością będą udane.
Wygodna i romantyczna
Wiele altan oferowanych na rynku to konstrukcje otwarte, jednak bez problemu można znaleźć także altany półzamknięte, które posiadają zamontowane na stałe ścianki. Dzięki czemu wydzielają one przestrzeń w sposób naturalny, a jej wypełnienie zależy od upodobań domowników. Lekkie firanki, kanapa (albo przestronny narożnik, jeśli mamy wystarczająco miejsca) i wygodne krzesła w altanie to przepis na idealne miejsce do odpoczynku. Jeżeli zależy nam na większej prywatności, możemy np. powiesić cięższe, nieprzepuszczające światła zasłony. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w takiej altanie zamontować również przeszklone drzwi lub okna.
Doprowadzenie prądu do altany znacznie zwiększa możliwości aranżacyjne. Nastrojowe, subtelne oświetlenie w ogrodzie podkreśli naturalny urok drewnianej konstrukcji. Zamontowana w altanie lampa umożliwi spędzanie wieczorów z książką na świeżym powietrzu. Dobrym pomysłem może być również rozmieszczenie pod sufitem świecących ozdobnych girland.
Osoby o zdolnościach artystycznych mogą wypełnić drewnianą konstrukcję własnoręcznie wykonanymi dekoracjami, uszytymi pledami czy namalowanymi obrazkami. Tych kilka prostych zabiegów w połączeniu z odrobiną wyobraźni pozwoli stworzyć wyjątkową przestrzeń do wypoczynku.
Jeśli w altanie będą przebywać dzieci, warto pomyśleć o stworzeniu dla nich kącika z zabawkami oraz o zamontowaniu odpowiednich zabezpieczeń.
Przestrzeń wokół altany
Przy projektowaniu i stawianiu małej architektury nie powinniśmy zapominać o jej otoczeniu. Lokalizacja altany nie może być przypadkowa – warto postawić ją w takim miejscu, aby było wygodnie się do niej dostać z domu, także po zmroku. Ścieżkę łączącą budynek z altaną warto oświetlić np. pochodniami solarnymi.