Porady

Czym zabezpieczyć drewno na tarasie i w ogrodzie? Postaw na impregnację!

Ten naturalny surowiec jest cenionym materiałem, ale aby cieszyć się jego pięknem przez lata, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Warunki panujące na zewnątrz mogą być dla drewna wyzwaniem, dlatego ważne jest, by wiedzieć, jak konserwować je specjalnym impregnatem w różnych kolorach, a także czym zabezpieczyć drewno konstrukcyjne w ogrodzie oraz na tarasie. 

Dlaczego ochrona drewna jest tak ważna?

Ten naturalny surowiec jest codziennie wystawiany na działanie szkodliwych czynników. Obecna na zewnątrz wilgoć może prowadzić do gnicia i pleśnienia, promieniowanie UV wpływa na blaknięcie koloru, a zmiany temperatur powodują pękanie i deformacje. Na dodatek drewno jest pożywieniem dla wielu organizmów żywych, takich jak grzyby i insekty.  

Bez odpowiedniej ochrony w postaci impregnatu, materiał konstrukcyjny może ulec szybkiemu niszczeniu, stając się niestabilny i tracąc swoje walory estetyczne. Stąd tak istotne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo konserwować drewno na zewnątrz, aby zachować jego trwałość i żywy kolor. 

Rodzaje impregnatów do drewna

Drewniane elementy należy pielęgnować, ale w jaki sposób? Na rynku dostępne są różnorodne impregnaty do konserwacji drewna na zewnątrz, które mogą znacząco przedłużyć żywotność mebli na tarasie lub w ogrodzie. Ich wybór zależy od specyfiki materiału konstrukcyjnego i oczekiwań co do efektu końcowego. 

Preparaty wodne i są przyjazne dla środowiska, ale mogą wymagać częstszej aplikacji. Impregnaty rozpuszczalnikowe głębiej penetrują drewno, mogąc je zabezpieczyć. Olejowe natomiast, podkreślają jego strukturę i dodają mu elastyczności. Istnieją też impregnaty barwiące, które pozwalają uzyskać pożądany odcień materiału.  

Impregnaty do drewna na zewnątrz – dostępne kolory

Wybierając środek, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego właściwości ochronne, ale również na dostępne opcje kolorystyczne. Rynek oferuje bogatą paletę impregnatów w wielu kolorach, pozwalającą nie tylko zabezpieczyć, ale i estetycznie wzbogacić drewniane wyposażenie ogrodu czy tarasu.  

Impregnaty do drewna na zewnątrz mają różne kolory. Mogą wahać się od naturalnych odcieni, które podkreślają strukturę i barwę surowca, po bardziej wyraziste odcienie, pozwalające nadać powierzchniom unikalny charakter. W ofercie Artimbo znajdziesz imponujący wzornik z barwami, takimi jak: 

  • Teak, 

  • Modrzew, 

  • Bangkirai, 

  • Palisander, 

  • Tytoń, 

  • Dąb jasny, 

  • UV naturalny, 

  • Zielony, 

  • Srebrny, 

  • Bazalt.  

Decydując się na zastosowanie impregnatu, można cieszyć się naturalnym kolorem drewna na zewnątrz – w ogrodzie i na tarasie – niezależnie od kaprysów pogody. 

Jak konserwować drewno na zewnątrz?

Proces powinno poprzedzić dokładne przygotowanie. Drewno powinno być czyste, suche i pozbawione starych powłok. Należy więc zacząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni z kurzu, brudu, a także starej farby czy lakieru, co zapewni lepsze wnikanie preparatu w materiał konstrukcyjny. 

Aplikacja impregnatu powinna być wykonana zgodnie z zaleceniami producenta. Z reguły najlepiej konserwować w suchych warunkach na zewnątrz, aplikując środek pędzlem, wałkiem lub przez zanurzenie. Ważne jest, aby nie pomijać żadnego fragmentu drewna – pozwoli to równomiernie zabezpieczyć meble bądź altanę na tarasie lub w ogrodzie. 

Alternatywne metody zabezpieczania drewna

Oprócz impregnacji, istnieją również inne sposoby ochrony, takie jak lakierowanie, malowanie czy olejowanie. Wybór metody zależy od preferencji estetycznych oraz czasu, na jaki chcesz zabezpieczyć materiał. Powinna być dostosowana warunków, w jakich drewno konstrukcyjne jest eksploatowane. Czy będzie umieszczone na piętrowym tarasie czy w ogrodzie? 

Lakierowanie tworzy na powierzchni twardą, wodoodporną warstwę od zewnątrz, ale może ograniczać „oddychanie” drewna. Malowanie pozwala na dowolny wybór koloru i jest dobrą barierą ochronną, jednak z czasem farba może odpryskiwać. Olejowanie natomiast, pozwala zabezpieczyć ten surowiec, podkreślając jego naturalne piękno, choć należy go częściej konserwować. 

Impregnacja drewna a ekologia i bezpieczeństwo

Wybierając środek, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego efektywność, ale również na skład. Obecnie producenci impregnatów oferują szeroką gamę produktów ekologicznych, przeznaczonych do drewna konstrukcyjnego umieszczonego na zewnątrz. Takie preparaty są dostępne w różnych kolorach i wolne od szkodliwych substancji, które mogą wywierać negatywny wpływ na człowieka i przyrodę. 

Impregnaty ekologiczne, opracowane na bazie naturalnych składników, takich jak oleje roślinne czy woski, stanowią bezpieczną alternatywę dla tradycyjnych środków chemicznych. Są w stanie nie tylko zabezpieczyć drewno na tarasie i w ogrodzie przed wilgocią, grzybami czy promieniowaniem UV, ale również pozwalają mu „oddychać”, co jest kluczowe dla zachowania jego naturalnych właściwości. 

Czym zabezpieczyć drewno konstrukcyjne w ogrodzie i na tarasie? 

Adekwatna ochrona drewnianych elementów to klucz do zachowania jego trwałości i estetyki. Znajomość różnych metod tego, jak konserwować może znacząco zabezpieczyć stan materiałów konstrukcyjnych znajdujących się na zewnątrz. Impregnowanie drewna na tarasie lub w ogrodzie produktami Artimbo to klucz do zadbanej altany i mebli.