Drewno- właściwości

Drewno- właściwości

Drewno jest materiałem naturalnym i niejednorodnym. Wady drewna są jego naturalną cechą, eksponują i potwierdzają jego naturalne pochodzenie, stanowią o jego urodzie którą tak lubimy.
Ilość i rodzaje wad drewna są eliminowane i ograniczane w procesie produkcji w zależności od przeznaczenia produktu.

Należy pamiętać że nasze produkty wykonujemy z najwyższą starannością, z użyciem najlepszej jakości narzędzi i wysokich parametrach, w technologii i standardzie optymalnym do rodzaju impregnacji i przeznaczenia produktu.

Dotyczy szczególnie drewna impregnowanego ciśnieniowo w autoklawie przeznaczonego na zewnątrz.

Sęki, słoje drewna

Sęki

Sęki i słoje są częścią charakteru drewna i różnią się liczbą, kształtem i wielkością które wynikają z miejsca pochodzenia i klimatu w którym drzewo rośnie.
Stanowią jedną z podstawowych cech estetycznych drewna jako materiału naturalnego.

Pęknięcia / odkształcenia

Pęknięcia

Drewno pęcznieje, gdy wchłania wilgoć i kurczy się po uwolnieniu. Jest to naturalna reakcja zależna od wilgotności otoczenia. W konsekwencji w drewnie pojawiają się pęknięcia i odkształcenia. Wtłaczając w procesie impregnacji ciśnieniowej ochronny roztwór impregnujący w drewno, powodujemy bardzo wysoki wzrost wilgotności drewna, które następnie wysychając do wilgotności otoczenia powietrza(ok.18-20%), powoduje jego skurcz i naprężenia skutkujące odkształceniami i pęknięciami. Jest to naturalny proces i zgodnie z normą DIN 4074 dopuszczalne pęknięcia nie wpływają ani na stabilność, ani na trwałość drewna.

Przebarwienia

Przebarwienia

Drewno nie jest tworzywem sztucznym. Naturalną cechą drewna jest bardzo nierównomierna zawartość żywic, barwników jak zmiennej gęstości słojów które wpływają na różne odcienie drewna po impregnacji ciśnieniowej jak również malowanych. Zmieniają się pod wpływem czasu, w zależności od rodzaju impregnacji, powłoki, warunków magazynowania, pod wpływem warunków atmosferycznych i promieniowania UV. Jest to proces naturalny i nie wpływa niekorzystnie na jego stabilność i trwałość.
Przebarwienia i szarzenie drewna pod wpływem słońca można ograniczyć poprzez pokrycie np. olejem impregnującym i okresową konserwację.

Wycieki żywicy

Żywica

Żywica w kieszonkach żywicznych i w strukturze drewna iglastego jest jego naturalnym składnikiem, stanowi jego naturalną cechę i nie wpływa niekorzystnie na jego stabilność i trwałość. Żywica może wydobywać się z drewna w różnym okresie, pod wpływem temperatury i położenia. Część żywicy jest wydzielana już w trakcie procesu produkcji, w suszarni lub w autoklawie, lub po, na gotowych produktach po impregnacji ciśnieniowej lub malowaniu, czy też po zamontowaniu, w trakcie użytkowania.
Nadmiar żywicy można łatwo usunąć szpachelką, ostrym nożem i po przetarciu terpentyną.

Szorstkie miejsca

Szorstkość

odczas frezowania szczególnie drewna wilgotnego które przeznaczone jest do impregnacji próżniowo-ciśnieniowej w niektórych miejscach, szczególnie w okolicy sęków mogą wystąpić niewielkie szorstkie powierzchnie.
Jest to naturalne pomimo stosowania najwyższych parametrów obróbki i spowodowane zmienną strukturą słojów drewna w tych miejscach. Utrzymanie wyższej wilgotności drewna jest konieczne do właściwego procesu impregnacji w autoklawie.
Z tego samego powodu możliwe są małe chropowatości w miejscach cięcia i obróbki poprzecznej.

Rdzeń

Rdzeń

Rdzeń to ciemniejsza, wąska, centralna struktura, pozostałość w pniu drzewa po pierwszym przyroście rocznym, stanowiąca fizjologiczny środek pnia. Po obróbce może być widoczny w miejscach przecięcia. Należy do naturalnego wyglądu drewna

Pleśń i sinizna

Pleśń,sinizna

Drewno zaraz po impregnacji ciśnieniowej posiada technologicznie wysoką wilgotność, dlatego w określonych warunkach mogą pojawić się na nim ślady pleśni i sinizny. Powstają one na samej powierzchni drewna i nie wpływają na jego trwałość i wytrzymałość.
Sprzyjają temu ciepłe lub upalne dni i niewłaściwe przechowywanie zaimpregnowanych elementów bez wentylacji, np. w zamkniętym pomieszczeniu lub foliowym opakowaniu.
Takie ślady po pleśni można łatwo usunąć przecierając lub spryskując powierzchnię octem lub środkiem wybielającym.
Bez usuwania ręcznego i tak zniknie ono samo po jakimś czasie po wyschnięciu.
Po impregnacji ciśnieniowej i po wyschnięciu następuje utrwalenie składników impregnatu w drewnie i uzyskuje ono trwałe zabezpieczenie.

Zielone plamy / impregnacja

Wykwity solne

Na powierzchni drewna impregnowanego ciśnieniowo, często można zobaczyć małe zielono-niebieskie wykwity solne.
Są to nieszkodliwe kryształy soli, tworzące się na powierzchni drewna pod wpływem ciśnienia z połączenia impregnatu z żywicą. Te ślady z czasem znikną. Jest to również cecha świadcząca o właściwym procesie impregnacji ciśnieniowej.
Na drewnie mokrym, zanim wyschnie po impregnacji, szczególnie mocno widoczne są przebarwienia zależne od gęstości słojów. Wyrównują się one podczas wysychania i w krótkim czasie w odpowiednich, przewiewnych warunkach drewno uzyskuje ładną, stonowaną i wyrównaną barwę.